Kdy za ženichem a krytí

Jak poznat ten správný den ke krytí?!

A je to tady. Fena začala hárat, papíry z klubu připravené a teď jen čekat, kdy bude ten nejlepší čas vydat se za ženichem. Ale jak ho poznám? Jako vždy, existuje několik možností. Pro začátečníka je vhodné některé z nich zkombinovat, pro zkušenějšího chovatele, tam stačí jedna metoda.

1. Pozoruji fenu

Tato metoda je pro začátečníka asi nejtěžší, proto ji doporučuji v případě, že máte již zkušenosti. Fena se při správných dnech začne chovat trochu jinak. Z těch nejméně prokazatelných změn je pozorována vyšší mazlivost. V případě, že máte vícero fen, jedna přejme roli pomyslného „psa“ a bude se snažit ho „zastoupit“. Na feně svolné ke krytí vidíte zvýšenou hravost, v případě, že na ni jiný jedinec naskočí, okamžitě uhýbá ocasem a skoro bych řekla, že je tu i „reflex nehybnosti“, tedy stojí jako přibitá a čeká, kdy se půjde na věc.

Nutno ale zmínit, že toto je věc ošemetná. Feny na sebe skáčou a imitují páření i mnohem dříve. Stejně tak ocasem vám fena může uhýbat prakticky po celou dobu periody. Chce to určitý cvik vyhlédnout ty optimální dny, ale dá se.

2. Pozoruji krvavé výměšky

Název podkapitoly zní docela až neuvěřitelně, ale spousta chovatelů má s tímto postupem výborné zkušenosti. Opět, chce to v začátcích tuto metodu kombinovat ještě s jinou, spolehlivější, ale časem se dopracujete téměř k dokonalosti a nepotřebujete radu veterináře. V počátku hárání jsou výměšky vulvy hodně krvavé. Při přechodu na nejlepší dny tyto výměšky začnou mít světlejší barvu, až narůžovělou. Po nejlepších dnech můžeme vidět až bělavou barvu a následně výtok úplně mizí. Tedy, nejlepší dny ke krytí jsou takové, kdy má výtok světle růžovou barvu.

3. Prubíř

V případě, že máme doma psa, nejlépe kastrovaného, anebo v blízkém sousedství, můžeme využít zvířecích pudů. Ty jsou rozhodně nejlepší. Ale shánějte si po okolí kastrovaného psa, když máte jiné starosti a potřebujete ještě před krytím zařídit jiné věci… Každopádně, pes sám nejlépe pozná, kdy jsou optimální dny. Jeho čich, správně bych měla napsat vomeronasální orgán, se v tomto nemýlí. Potřebujete tedy kastráta, aby vám v případě, že je fena skutečně v nejlepších dnech, pes fenu nenakryl a nedošlo k nechtěnému spojení.

4. Cesta k veterináři, poševní stěr

Pohlavní cyklus feny má 4 fáze: proestrus, estrus, metestrus (diestrus) a anestrus. Když hovoříme o hárání, jsou v akci 2 fáze, tedy proesterus a estrus. Každá z těchto fází má svou strukturu poševní sliznice. Veterinář tedy provede stěr a je schopen vám říci, kde přesně, v které fázi se fena nachází. Optimální dny ke krytí jsou ve fázi estru. Zkušenější veterinář si může typnout, dle svých zkušeností, kdy by bylo vhodné jet za psem, pakliže má fena normální průběh hárání. Nicméně, tato metoda se doporučuje kombinovat s další metodou a sice stanovením progesteronu v krvi feny.

5. Stanovení progesteronu v krvi

To, že fena hárá, pro ni znamená, že se ji „bouří“ hormony v těle. A pokud tyto hormony, respektive stačí nám jeden a sice progesteron sledujeme, můžeme určit, kdy přibližně je vhodné vyrazit za zvoleným ženichem. Optimální doba ke krytí je ihned po ovulaci feny. Ovulaci feny předchází tzv, LH pík, kdy dojde k obrovskému nárůstu luteinizačního hormonu. Po tomto píku dochází i k nárůstu hodnoty progesteronu nad 5 ng/ml krve a to je vhodná doba ke krytí. V případě, že je hodnota již nad 15 ng, je to kritické a je už téměř pozdě, jsme totiž na konci toho správného období. Tedy, pokud to shrnu, pomocí vzorku krve a stanovení progesteronu dokáže zvěrolékař určit optimální dobu krytí na 1 až 3 dny dopředu s poměrně slušnou jistotou. Vy sami se můžete orientovat tak, že pokud je hodnota progesteronu od veterináře nad 5 ng/ml, je vhodné maximálně do dvou dnů, lépe do příštího dne, vyrazit za ženichem. Pokud je hodnota nad 15 ng, už je skoro pozdě a rozjeďte se za ženichem okamžitě.

Osobní zkušenosti

Sama jsem v počátku dala jen na stanovení progesteronu v krvi. Několikrát (asi dvakrát) jsem si k tomu nechala udělat u fen i poševní stěr, ale ten mi v podstatě potvrdil výsledek, který jsem obržela z krve. Nicméně potom, co jsem měla i fenu, u které nebyl průběh hormonů úplně standardní a několikrát se nám podařilo prošvihnout optimální dny, jsem si řekla, že vyzkouším moudro starších chovatelů. Postupně se učím sama stanovit optimální dny ke krytí dle zbarvení výtoku a také chování feny. Úplně ideální by bylo mít k dispozici kastrovaného jedince. Ale tato možnost se mi za celou dobu naskytla pouze jednou a musím říci, že s ním to bylo úplně nejsnadnější.

Krytí – co všechno by měl chovatel vědět

Krytí je za dveřmi. Doporučuji ještě prostudovat obecné dokumenty. Ty najdete na stránkách ČMKU.

Konkrétně se jedná o stránku Řády a předpisy ČMKU (https://www.cmku.cz/cz/rady-a-predpisy-cmku-152

Doporučuji prostudovat

  • Mezinárodní chovatelský řád FCI
  • Řád ochrany zvířat při chovu psů
  • Mezinárodní chovatelská strategie FCI
  • Zápisní řád ČMKU

Jsou tam věci, které by se vám při krytí mohli hodit. Například na co máte nárok při krytí, jaké jsou podmínky pro držení feny, pokud ji necháte u chovného psa doma,…

Co doporučuji, určitě sepsat dohodu o krytí feny. Obě strany mezi sebou uzavřou dohodu o vyrovnání. Máte tedy černé na bílém kolik a kdy máte uhradit majiteli krycího psa. Dále většinou smlouva o krytí také řeší jak postupovat v případě, že fena nazabřezla.

Zkuste se zahloubat na internetu. Strýček Google nebo kamarád Seznam určitě pomůže. Osobně také doporučuji knihu Psí záležitosti aneb pes v hlavní roli od autorky JUDr. Radany Menšíkové Myslím, že patří mezi základní literaturu všech chovatelů psů.

Mým koníčkem jsou chov psů a genetika. Vyznám se ve složitém světě genetiky a dokážu ho lidsky představit běžnému člověku. Pomáhám začínajícím i zkušenějším chovatelům stanovit si svou strategii a orientovat se v genetických testech, aby nemuseli spoléhat na informace od firem, ale používali svůj vlastní zdravý rozum. Můj příběh si přečtěte zde >>