Pes naživo

Proč se vyplatí investovat čas a někdy i peníze dopředu

Taky se vám stává, že jen tak brouzdáte po sociálních sítích a najednou tam vidíte JEHO?! Psa dokonalost sama. A už běží myšlenkový kolotoč… Má smysl s ním nakrýt mou fenu?

Osobně tyto AHA momenty mívám a vždy se mi vyplatilo nedat jen na fotku. Pokud je to v mých silách, chci vidět psa nejlépe i naživo. Jistě, pokud je to pes z jiného kontinentu, ta šance, že se vám to podaří je malá, možná minimální. Ale v ostatních případech jsem zastáncem investice svého času a vlastně i peněz do svého dobrého jména dopředu. Všechny naše odchovy jsou naše vizitka.

Důvod č. 1 – jak pes vypadá v reálu

Fotka se dá upravovat mnoha způsoby. O možnosti photoshopu již bylo napsáno mnohé. Pro ty, kteří si myslí, že ošálit jejich smysly není tak snadné, nabízím tento článek, který před nějakým tím rokem napsal můj manžel –

Skutečnost je křehká věc -aneb věřte/nevěřte – fotkám, které prošly kolem počítače >>>

Další věc, kterou nevidíte, je profesionální grooming (v dnešní době i u plemen, která se dříve normálně neupravovala), styling a také předvedení. I průměrný pes v rukou profesionálů může vypadat jako bomba.

Pokud jste toho pravého psa potkali na výstavě, máte o jeho vzhledu celkem jasno. To je také důvod, proč se nezdráhám investovat svůj čas a koneckonců i peníze za návštěvy Evropských a Světových výstav, pokud jsou v rámci Evropy. Rozdíl mezi skutečností a „ideální realitou“ fotky někdy bývá propastný.

Důvod č. 2 – povaha

To co z fotky nevyčtete, je povaha daného zvířete. Pro mě osobně velice podstatná věc. Netoužím mít doma super modelku či modela, který bezhlavě útočí na vše kolem. Anebo opačný pól některých úspěšných psů – kteří se bojí i vlastního stínu.

Povaha psa pro mne má velmi důležitý aspekt. Matka je pro štěňata vzorem, ona se z větší části podílí na utváření povah štěňat. Ale neodmyslitelnou roli hraje i genetika a věřte, že povaha je skutečně věc, kterou štěňata po svých rodičích dědí.

A vracíme se opět k jedné z prvních myšlenek tohoto článku. Všechna štěňata jsou vaší vizitkou a stojí vám za to si dobré jméno své chovatelské stanice ovlivňovat bázlivými nebo agresivními odchovy?! Zde si dovolím poznámku, tuto nálepku můžete dostat i bez vlastního zavinění pomluvami. Ale proč dávat vodu někomu na mlýn…

Důvod č. 3 – pohyb

Mnoho plemen, snad každé plemeno má svůj specifický pohyb. To je opět něco, co ze statické fotky nevyčtete. Co když si ten krásný pes na fotce šlape na paty, má vybočené tlapky, nepravidelný pohyb? V dnešní době i tyto věci my chovatelé často odhalíme pozorováním videí z výstav na youTube, Live Streamu a dalších. Nicméně pohyb v kruhu je do jisté míry opět naučené chování, profihandler dokáže předvést psa na jiné úrovni.

Tento krátký článek je hlavně zamyšlením nad výběrem. Dívat se na jednu fotku a říkat si, to je ten pravý, aniž bych zjistil/a více informací o psovi, se nemusí vždy vyplatit.

Závěr

Těch aspektů je vícero, podle kterých lze vybírat krycího psa. Většinu jsem se jich snažila shrnout do eBooku, který si můžete zdarma stáhnout – Na cestě za tím pravým psem – není ženich jako ženich aneb krycí psi pod lupou.

Dělejte informovaná rozhodnutí, abyste si nemuseli připadat jako exoti, když se vás poradce chovu nebo jiný chovatel příště zeptá – „A proč právě tenhle krycí pes?!“ Uznejte sami, že odpověď: „Protože jsem ho viděl/a na fotce a líbí se mi.“, ve světle předchozích řádků nezní jako ta správná odpověď.

Tím nechci zrazovat od používání intuice, ve většině případů vás nasměruje správně. Jen si ověřte, že jste vybrali dobře. To je poselství.

A navíc, blíží se velký kynologický svátek v naši malé zemičce, kdy se k nám snad sjedou kynologové z okolních zemí. Když už nebudete vystavovat, určitě se přijeďte podívat!

Mým koníčkem jsou chov psů a genetika. Vyznám se ve složitém světě genetiky a dokážu ho lidsky představit běžnému člověku. Pomáhám začínajícím i zkušenějším chovatelům stanovit si svou strategii a orientovat se v genetických testech, aby nemuseli spoléhat na informace od firem, ale používali svůj vlastní zdravý rozum. Můj příběh si přečtěte zde >>