Stejně tak, nemoc OCA4 a bílí dobrmani zde.
Tento článek vznikl po diskuzi na Facebookové stránce Psinfo, kde jsem diskutovala s několika lidmi ohledně genetiky barev u velkých špiců. Ukázalo se, že mají jedno zajímavé specifikum, tedy nemoc, která se váže nepřímo na barvu (u genetických testů bývá zařazena pod lokusem C) a jmenuje se okulokutální albinismus.
Chtěla bych poděkovat paní Štěpánce Vitonské za odborné konzultace, jak to chodí u plemene velký špic.
Předně bychom si měli říci, že nejde o novou nemoc. Respektive, vyskytuje se i u lidí (rozeznáváme 7 onemocnění 6 z nich se vyskytuje u lidí) a dalších živočišných druhů, například myší, kukuřičných hadů (corn snakes) a mexických jeskynních ryb tetra fish.
Velkých špiců se tedy týká forma OCA2. Tento protein, někdy bývá označován jako P-protein, hraje roli ve správném využití melanosomu, reguluje jeho pH a hlavně se podílí na syntéze eumelaninu (barvivo odpovědné za tmavou (hnědou a černou) barvu).
A teď to hlavní, co takové psy trápí. Poznáte je dle světlých pysků a nosu. Typické pro jsou modré oči, jež se v dospělosti vybarví do zelena. Tito psi jsou velmi citliví na přímé sluneční světlo a nejsou schopni v něm reagovat na povely rukou, protože je nevidí. Odborně se hovoří o fotofóbii.
Onemocnění bylo testováno na rodině, kde se ze spojení černého otce a bílé matky narodilo celkem 6 štěňat. 3 měla dle očekávání černou barvu a 3 se narodila velmi světle hnědá. Pomocí SNP čipů (co to je a proč se používají ve výzkumu se dočtete zde) a dalších genetických metod (zapojení předpokladů linkage (genetické vazby) a homozygozitnosti) se potvrdil předpoklad o plné penetraci onemocnění (česky; nemoc se dědí dle známého módu a nejsou zde výjimky), monogenního charakteru (za onemocnění odpovídá jeden gen) a dědí se autozomálně recesivně (jednoduchý mód dědičnosti, můžete se o něm dočíst například zde).
Díky všem těmto poznatkům se podařilo prokázat záměnu životně důležitého písmenka T za G v místě, které přímo ovlivňuje sestřih genu a protože zde písmenko T chybí, gen ztrácí svou funkci (viz. okénko).
Pro chovatele a majitele je důležité, aby laboratoř testovala tuto část:
c.-45+2T>G Pojďme si říci, co nám říká:
45 písmenek před kódujícím regionem (označení -45, kódující region má zkratku c.) dochází na druhé pozici (+2) k záměně písmenka T za G (T>G). Aneb to, co jsem popsala výše.
V současnosti je pro majitele všech špiců k dispozici německá databáze https://www.spitzdatenbank.de/db/home.php?language=de
Velmi hezky propracovaná databáze se spoustou vychytávek v podobě automatického počítání koeficientu příbuzenské plemenitby, úbytku předků a plnosti rodokmenu. Zároveň jsou k dispozici i zdravotní informace o jedincích, fotky a nechybí ani databáze nejčastějších onemocnění, které toto plemeno trápí. Jmenovitě dysplazie kyčelního kloubu, PRA a OCA2. K dnešnímu datu (16.11. 2019) byl uveden výsledek testu pro onemocnění OCA2 u celkem 100 jedinců a pro PRCD-PRA 154 jedinců. To jsou z hlediska statistiky sice nízká čísla, ale z hlediska psí statistiky (údajů, které u psů bývají běžně k dispozici) úžasná čísla. A je jasné, že jedinců bude přibývat.
Pomocí výpočtu vycházejícího z Hardy-Weinbergerovy rovnováhy (HWE) se mi podařilo z této databáze vypočítat počet přenašečů v plemeni na 13,46 – 14,07 %. Pokusím se toto číslo interpretovat; říká nám, že nemoc je rozšířena v plemeni, ale zatím ne alarmujícím způsobem. Rozhodně by ji ale chovatelé špiců měli brát v potaz, nevyplatí se ji podceňovat. Údaje jsou založeny na statistice 100 jedinců. Tedy určitou vypovídající hodnotu mají, ale z hlediska statistiky by bylo vhodné mít údaje od vyššího počtu jedinců.
Mezinárodní databáze Penngen tuto nemoc nezná, má jen OCA4 pro dobrmany. Ale věřím, že se brzy dostane i sem. Nicméně, ke dni 24.11. 2019, v databázi skutečně není. A tedy, co je to ono OCA4 a v čem je jiné?
A nyní si trochu rozšíříme naše zaměření. U bílých dobrmanů se vyskytuje onemocnění, které se projevuje fotofóbií (vysvětlena výše), hypopigmentací (depigmentace, nemají pigment) řas a očních víček. Co se týče pokožky, je tu vyšší výskyt tumorů (nádorů) na pokožce (1 z 20 u normálně zbarvených dobrmanů versus 12 z 20 u bílých dobrmanů) a tyto nádory jsou násobné, tedy na více místech zároveň (nejčastěji pysky, oční víčka a duhovka). Za toto onemocnění je zodpovědný poškozený gen, respektive jeho produkt s označením SLC45A2.
Abychom to neměli úplně jednoduché, ukazuje se, že ne všechna plemena lze testovat jedním testem. Ten, který byl vyvinutý pro bílé dobrmany se ukázal platný i u plemene mops. Tím to bohužel končí. Výzkum (WIJESENA, H. R. a S. M. SCHMUTZ, 2015) ukázal, že pro plemena lhasa apso, pekinéz a pomeraniáni sdílí jinou mutaci, která je zodpovědná za okulokutánní albinismus.
Jak jste si všimli, v článku jsem zmínila několik plemen a jedno onemocnění, okulokutánní albinismus. Jeden by si myslel, že se všechna plemena testují stejným testem. Pravda je ale trochu jinde. Zatímco u velkých špiců jsme si popsali okulokutánní albinismus, za který je zodpovědné onemocnění pod označením OCA2, nyní se bavíme o OCA4. Nejde o chybu čísel.
Proto u mopse a bílých dobrmanů hledáme test, který testuje: SLC45A2 c.1478G>A (vysvětlení – v genu SLC45A2 v kódujícím regionu DNA došlo k záměně písmenka G za písmenko A na pozici 1478)
Ale u lhasa apso, pekinéze a pomeraniánů se testuje SLC45A2 c.749C>T (vysvětlení – v genu SLC45A2 v kódujícím regionu DNA došlo k záměně písmenka C za T na pozici 749).
Když si porovnáme tyto dva údaje, vidíme, že se skutečně vyplatí ověřit si, co daný test testuje. Může se lehce stát, že i otestovaní jedinci s čistým výsledkem mohou dát nemocné štěně (majitelé mohli nechat otestovat něco jiného…).
Kdo chce vědět více, k čemu jsou dobrá tajemná písmenka v testu, podívá se na tento článek.
Krátkým porovnáním nejběžnějších laboratoří zde ve střední Evropě jsem nalezla následující informace:
Labortatoř Genomia netestuje ani OCA2, ani OCA4.
Laboratoř Tilia laboratories testuje pouze OCA4 testem SLC45A2 c.1478G>A pro plemena velký špic, pomeranian, lhasa apso a pekinéze. U dobrmanů testuje SLC45A2 c.1478G>A a navíc i SLC45A2 g.77062970_77067051del4081bp .
Labogen zahrnuje obě onemocnění pod lokus C. Dle písemného vyjádření laboratoře, zde testují velké špice pro OCA2 a plemena pomeranian, lhasa apso a pekinského palácového psíka na OCA4, která se skrývá pod označením „caL“.
Slovenská laboratoř SLOVGEN testuje onemocnění OCA2 OCA2:LT844587.1:c.-45+2T>G pro velké špice a pro dobrmany testuje OCA4 SLC45A2, chr4∶77,062,968–77,067,051 deleci 4081 nukleotidů. Plemeno bulmastif na OCA4 deleci SLC45A2:c.1287delC.
Okulokutánní albinismus je nemoc, kterou by měli majitelé dobrmanů i velkých špiců brát vážně. Nakolik se týká i ostatních testovaných plemen se mi bohužel nepodařilo ověřit.
Nemoc půjde dobře eliminovat z chovu, jen to vyžaduje společné úsilí všech chovatelů, aby se spojovali pouze jedinci čistí s čistými či čistí s přenašeči a nedocházelo nevědomky ke křížení dvou přenašečů či nemocného jedince.
V obou případech se pracuje se základní, tzv. Mendelovskou genetikou (více o dědičnosti a genetických testech zde – https://psinfo.cz/geneticky-ebook-prodejni-stranka/) a během několika let se dá situace v plemeni jak stabilizovat, tak i postupně snížit počty přenašečů na velmi nízkou úroveň.